Aile Hekimliği Uzmanı Olmanız İçin Nedenler

Aile Hekimliği Uzmanı Olmanız İçin Nedenler/ Muhteşem Erol Yayla

24 Ağustos 2015, Pazartesi
Yazdır

Neden Aile Hekimliği Uzmanı olayım: Birkaç gün önce her hekimin başına gelebilrdiği gibi, yolunu kaybetmiş bir hekim arkadaş bana geldi.

Hangi uzmanlığı seçsem, ne yapsam diye yana yakıla sorular soruyordu. Ben de bu konuda o arkadaşa söylediklerimi yazmaya karar verdim. Sonuçta herkes bu sıkıntıyı hissedebilir. Amacımız hekimlikten tatmin duygusunu yaşamak ama, öncelikle gerçekleri duymaya ihtiyaç var tabii. Sonuç olarak aile hekimliği uzmanı olmalısın dedim arkadaşa, sebebini de aşağıda anlattım.

Kendinizi geliştirme ve kliniğinizi geliştirip zenginleştirmenize olanak vardır.

Defansif tıbbın bize ne kaybettirdiğini, yeniye olan ilgiyi nasıl kaybettiğimizi Defansif Tıp Olur mu? yazısında paylaşmıştım. Yeni olan şeyle ilgilenmek, araştırmak tüm hekimleri cezbeder. Günümüzde bu merakın sınırlarını belirleyen, hekimliğin korkutucu hukuki sonuçları olan girişimci ve daha çok 2. ve 3. basamağı ilgilendiren konulardır. Birinci basamak hastalıkları genellikle benign, prognozu iyi  hastalıklardır. Bununla birlikte geniş hastalık yelpazesinde, branşların sık görülen hastalıkları hakkında kendinizi istediğiniz kadar eğitme imkanı birinci basamakta vardır. Nerdeyse bir dermatolog kadar dermatolojiyi öğrenebilirsiniz mesela.

Kendinizi sağlık sisteminin güncel sorunlarından koruyabilirsiniz

SUT uygulamaları, yeni yeni kullanılmaya başlanan ve etkinliğinden, yan etkilerinden tam emin olunmamış ilaçların sadece 2. ve 3. basamaklarda reçete edilmesine izin vermektedir. Hastalar seçenek bolluğundan dolayı, kronik hastalıklarının ilaç düzenlenmesi için bu pahalı ve yeni ilaçların reçete edilebildiği 2. ve 3. basamağı tercih etmektedir. Bu konuda birinci basamağı otorite veya tedavi düzenleyici değil, ilaç repete ettirme yeri olarak görmektedirler. Hastalar ilaç etkilerinden ya da tedavilerinin yetersizliğinden sizi sorumlu tutmayacaktır. Ayrıca birinci basamak hekimliğinde sık görülen hastalıklarla ilgilenirsiniz. Nadir görülen ve bu nedenle de tedavileri hakkında ikilem olan ya da gelişme aşamasında olan hastalıklarla siz uğraşmazsınız.

Hastalarınızı tanır çağın sorunu sağlıkta şiddetten korunabilirsiniz

Birinci basamakta hekime şiddet, hekimin çok tanımadığı misafir hastalardan olmaktadır. Birinci basamakta hastaları belli sayıda olup, size şiddet uygulamaya kalksa bile, hastalarınızla sürekli görüştüğünüz için zamanla kimin sorunlu olduğunu farkedip, yollarınızı ayırma şansınız mümkündür. ASM biriminize başladığınız günden itibaren bir kişiye bile size şiddet uygulama imkanı vermezseniz, hasta populasyonunuz birbirleriyle de yakın çevrede oturduğu için, sizinle ilgili bilgiyi birbirlerine aktaracak ve size davranışlarında dikkat edeceklerdir. Özellikle ilk 6 ayı geçirdikten sonra şiddetle çok nadiren karşılaşırsınız. Oysa 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarında, kapalı bir toplumdan ziyade geniş bir populasyona hizmet verildiği için ve hastalar için bugün gördükleri yarin görmeyecekleri bir ara birim olacağınızdan, size daha rahat şiddet uygulanabilir.

İstediğinizi yapma fırsatınız vardır

Yukarda da belirttim; aile hekimi, sık görülen hastalıkların tedavisinden sorumludur. Yani bir anlamda istediğin kadar hekimlik yaparsınız, hem kendinizin  hem de hastanızın zor durumda kalacağını düşündüğünüzde sevk etmek gibi bir şansınız vardır. Halbuki diğer uzmanlık branşlarında sevk küçük yerleşim birimlerinde iseniz biraz daha zor olabilir, hasta size pek şans tanımayabilir. Bu yerleşim yerlerindeki hastalar 3. basamaktan tedavi alsalar bile elbet branş uzmanına geri dönecekler ve zor durumlarında size danışacaklardır. Bu da filmin başına geri dönüş demektir.

İşte ben olsam aile hekimliği uzmanı olurdum dedim arkadaşa. E zaten oldum da…

Size de tavsiye ederim

Muhteşem Erol Yayla

Köşe yazısının yayınlandığı siteye ulaşmak için tıklayınız
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki